Dexcom G6 – moje testy, moja opinia

Dziś, 27.08.2021r., mija dokładnie rok, jak zaczęłam używać systemu Dexcom G6.

Wcześniej stosowałam Enlite CGM od Medtronic.

O systemie Enlite, którego używałam około 1,5 roku, napisałam osobne posty, wyodrębniając jego zalety i wady.

Dlaczego Dexcom G6?

To, co przekonało mnie do zmiany na Dexcom G6, to głównie brak konieczności kalibracji systemu.

 Całkowity! I przy tym jego wiarygodność, która dla mnie jest imponująca! Jedyne rozjazdy u mnie pojawiają się w ciągu pierwszych 12h użytkowania nowego sensora, a i to nie zawsze.

Koszty zakupu i użytkowania systemu Dexcom G6 dla osoby powyżej 26. roku życia:

  • Sensor 300 zł na 10 dni
  • Transmiter 350 zł na 3 miesiące

Miesięczny koszt utrzymania systemu Dexcom G6 bez przedłużania sensorów: 1016,66 zł.

Przedłużając sensor do 20 dni użytkowania (nie jest to zalecane przez producenta), zmniejszamy koszt miesięczny do poziomu 566,66 zł.

Do obsługi systemu pobieramy ze sklepu aplikację Dexcom G6, która, tak jak i cały system, musi być kompatybilna z naszym telefonem. Tu możecie sprawdzić, czy Wasz telefon jest kompatybilny: https://www.dexcom.com/compatibility

Gdzie kupuję?

Ja zaopatruję się zarówno w sensory, jak i transmitery w diabetyk24.pl. Przy zakupie nawet 1 sensora, przesyłka jest darmowa.

Czy można przedłużyć sensor i czy ma to sens?

Sensory Dexcom G6 można na własną odpowiedzialność przedłużać o kolejne 10 dni.

Doczytałam się nawet na jednej z grup diabetyków w mediach społecznościowych, że rekordziści przedłużają cykl nawet dwukrotnie, czyli noszą wtedy jeden sensor przez 30 dni!

Ja nie próbowałam przedłużać aż tak długo. Najdłużej noszę jeden sensor 20 dni. W zasadzie nie widzę różnicy w odczytach w okresie przedłużenia, jednak producent nie daje już oczywiście na to gwarancji.

Czy sensor trudno się zakłada?

Założenie sensora jest dziecinnie proste. Do zestawu startowego dostajemy szczegółową instrukcję na papierze, można również obejrzeć wiele filmików na YT jak to zrobić poprawnie. Również w aplikacji dedykowanej do monitorowania cukrów z Dexcom, przy każdej wymianie sensora mamy obrazkową instrukcję, jak i gdzie założyć sensor.

Ja zakładam sensor tylko na tylnej części ramienia, tak jak rekomenduje producent. Nie testowałam innych miejsc.

W mojej ocenie założenie sensora Dexcom G6 jest dużo prostsze i mniej bolesne (właściwie wcale nie boli) niż sensora Enlite Medtronic. W Enlite często miałam krwawienia spod świeżo założonego sensora tak duże, że sensor zwyczajnie odpadał, bo plaster nasączony krwią nie był w stanie utrzymać się na skórze. Subiektywnie też umiejscowienie sensora Enlite było dla mnie bardziej bolesne.

Jak przedłużam sensor?

Przedłużam sensor o 10 dni. Potrzebny będzie kod QR lub czterocyfrowy numer z sensora, który chcemy przedłużyć. Do wyjęcia transmitera z sensora potrzebne zaś będą dwa paski do glukometru, którymi podważamy wewnętrzne zaczepy transmitera. Wyciągam transmiter, odczekuję 20 minut i wkładam ponownie, uruchamiając w aplikacji sensor jako nowy.

W drugim cyklu tego samego sensora (po 10. dniu), plaster nie trzyma się już tak dobrze. Po kilku próbach, znalazłam plastry, które rozwiązują mi ten problem. Są one dedykowane do Dexcom i nie tylko zabezpieczają mi sensor, ale także ładnie się prezentują na ramieniu 😊

Mowa o plastrach, które możecie nabyć u https://sugarcubes.pl/dexcom-akcesoria

Mnogość wzorów i kolorów a przy tym mi nie podrażniają skóry, utrzymując sensor na miejscu bezpiecznie przez kolejne 10 dni pracy.

Czy można przedłużyć transmiter?

Mi udało się przedłużyć jego żywotność o jeden cykl sensora, czyli o 10 dni. Zakładałam transmiter na 10 dni w ostatnim dniu jego działania, co pozwalało na przedłużenie jego pracy do końca cyklu sensora.

A jak sensor się sprawdza w sporcie?

Plaster trzyma sensor świetnie na mojej skórze. Wytrzymuje bez problemu 10 dni, nie odklejając się znacząco mimo kąpieli, pocenia się intensywnego podczas treningów, czy przebierania.

Używanie Dexcom G6 znacznie ułatwia mi uprawianie sportu. Zapobieganie skrajnym wartościom glikemii sprawia, że czuję się bezpiecznie, a treningi mają sens.

Jak jeszcze można wykorzystać Dexcom G6?

Ja spięłam sobie Dexcom G6 z zegarkiem sportowym Garmin i pozwala mi to na stałe monitorowanie poziomu cukru cały czas z poziomu zegarka. Jak to zrobiłam opisałam tutaj. Polecam!

Można również udostępnić swoje poziomy glukozy osobie bliskiej korzystając z aplikacji Dexcom Follow. Pomocna jest także aplikacja Dexcom Clarity, w której znajdziemy zarówno nasz TIR (time in range, czas w zakresie- wyjaśnienie tutaj), jak i dużo raportów z naszego cukrowego funkcjonowania (raporty dobowe, godzinowe, przeglądy, statystyki). Możemy to udostępnić naszemu diabetologowi i w ten prosty sposób zdjąć z siebie nielubiany przez wszystkich obowiązek dzienniczka cukrowego 😊

Polecasz Dexcom G6?

W mojej ocenie Dexcom G6 jest obecnie na rynku najlepszym systemem monitorowania glikemii.

Czekam na dalszy rozwój tych systemów, co wiąże się z ich coraz mniejszym rozmiarem, dłuższym działaniem, jeszcze lepszą dokładnością.

Nie jest to system tani, ani refundowany dla osób dorosłych z CT1, ale zdecydowanie wart inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.